Позаурочна діяльність

                       

 «Краса природи, відіграє велику роль у вихованні

духовного  благородства. Вона виховує в душі дитини

здатність відчувати,сприймати тонкощі, відтінки

                                  речей,  явищ,  порухи серця»

 В. Сухомлинський

 

Виховна година

«Збережемо нашу планету»

Мета: формувати у дітей уявлення про природу як середовище, в якому живе людина; вчити бачити красу світу; спонукати до спілкування з природою; розвивати мислення, творчу уяву учнів; формувати відповідальне ставлення до навколишнього світу; виробляти правила безпечної поведінки в лісі, на водоймі; прищеплювати почуття любові та вдячності до природи; збагачувати словниковий запас учнів.

Обладнання:дитячі малюнки, кольорові картки, відеозапис  про охорону навколишнього середовища, музичний супровід.

Хід заходу

І. Організаційна частина

Йтиму садом, полем, а чи лугом,

Буду я природі вірним другом.

Не столочу навіть і трави,

А скажу їй: - Зеленій, живи!

 

ІІ. Рефлексія 

Вчитель  Діти, візьмімо один одного за руки. Ви відчуваєте тепло? Вам стало приємно? Ось так і гілочки  та листочки відчувають тепло. А коли вам стиснуть руку – вам стає боляче, так і гілочці стає боляче, як і всьому живому на цій Землі!

Вступне слово вчителя

Читаючи твори В. О. Сухомлинського на уроках читання, ми замислюємось, яка чудова і надзвичайна природа навколо нас, пізнаємо її красу, вчимося любити її, з нею розмовляти і милуватися нею. Природа вчить мудрості, не промовивши ні слова, сповнює твоє серце дивною любов’ю, яку берегтимеш все життя. Світ природи у Василя Сухомлинського нерозривно з'єднаний із світом творчої дитячої душі та праці.

    Все, що нас оточує і не зроблене руками людей - природа. Спілкування з природою дає радість і насолоду, викликає любов до рідного краю, до життя. Недарма її називають рідною ненькою. Природа потребує постійної уваги, охорони та турботи. Наш обов’язок – берегти природу, любити і охороняти її багатство.

   Сьогодні ми виховну годину присвятимо дуже серйозній темі, тому що наша планета захворіла, природа в небезпеці.

ІІІ. Основна частина (на фоні музики)

Учень На землі, у домі вселюдському –

            Протиріч і негараздів тьма.

            Будьте, люди, обережні в ньому! 

            Іншої домівки в нас нема!

            Земля не належить нам. Це ми належимо їй!

 

Учень  Людино мила, схаменись!

             Поглянь навколо, подивись,

             Якої шкоди завдала

             Своїм озерам і лісам,

             Полям безкрайнім і річкам.

 

Вчитель  Наш спільний дім - прекрасна планета Земля з її високими горами, широкими річками, синіми морями, зеленими  лісами. На Землі живуть тварини, птахи, ростуть дерева і квіти. Хіба не заслуговує вона нашої любові?

Учень   Усіх людей ми закликаєм:

             Нащадкам збережіть природу,

             Її степи, ліси, джерельну воду,

             Дерева не рубайте, не вбивайте звіра,

             І у природи буде хай довіра,

             Що не заподієте ви зла їй,

             Своїй колисці, матері своїй.

 

Вчитель Діти! Природа, як поранений птах, кричить, просить нас допомогти їй. Ви повинні знати про те, як можна зберегти природні багатства для всіх, хто живе та буде жити на Землі.

Учень   Дехто вважає: «Може й нічого не трапиться, якщо я зламаю одну гілочку, зірву одну квітку, роздушу метелика…»

Учень   Я зірвав квітку – і вона зів’яла,

             Я піймав метелика – і він помер у мене на долоні.

             І тоді я зрозумів, що доторкнутись

             До краси можна лише серцем.

 

Учень   Так! Природі буде гірше! Бо кожна зламана гілочка, кожна зірвана квітка, кожен зловлений метелик, розорений мурашник – це маленька рана, яку ви завдаєте природі.

Учень    Невже в майбутньому на світі

               Не будуть квітнуть дивні квіти?

               Конвалії й фіалки ніжні,

               І вісник березня – підсніжник?

               Як сон-трава росою плаче?

               Троянда степу, квітка мрії,

               Жар-цвітом землю не зігріє?

               Ми всі господарі природи,

               Тож збережемо її вроду.

 

Вчитель  А чи знаєте ви, що таке екологія?  Екологія – це ми з вами, це природа, це все, що росте, розвивається, цвіте і зеленіє.  Екологія – це наука про те, як все це разом може співіснувати, впливати один на одного, але не завдавати шкоди. 22 квітня Міжнародний День Землі. У цей день кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття найближчу до себе територію. Висадити хоча б одне дерево, відмовитись хоча б на день від автомобіля.

Учень    Всі, хто маленький, хоче рости!

              Чисте повітря й водичку нам треба,

               Просить з нас кожен – і я, і ти.

               Хочемо ми, щоб сонце світило!

               Хочемо ми, щоб поле родило

               І щоб навколо квіти росли.

               Хочемо, хочемо, хочемо ми!

 

Учень     Щоб зберегти природу, потрібно її знати і любити.

                Будь до природи уважним, і вона обов’язково тобі віддячить!

                Пам’ятай! Людина – частина Природи. Знищуємо природу – знищуємо самих себе.

Учень     Дерево, трава, і квітка, й птахи

               Не завжди зуміють захиститись.

               Якщо будуть знищені вони –

               На планеті ми залишимось самі.

 

Гра «Допомога-боляче-дуже боляче»

Учитель  А тепер давайте пограємо в гру. Ви будете показувати відповідну картку: «Допомога» - зелена картка, «Боляче» - жовта, «Дуже боляче» - червона картка.

-         Вирубування лісу

-         Сміття на галявині

-         Лійка і квіти

-         Пташка у клітці

-         Зірвані квіти

-         Викид в моря нафти внаслідок аварій

Учитель 

«Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем» - це проникливі слова видатного педагога В. Сухомлинського.

Зараз я пропоную вашій увазі переглянути відеозапис про охорону природи.

Метод «Прес»

-         Про що цей відеофільм?

-         Як ви думаєте, що означає берегти  природу?

-         Що вам найбільше запамяталося з цього відеоролика?

Методика «Театральне перевтілення»

ЛИСТ ЗДОРОВЯ

  Ми – птахи, звірі, рослини – звертаємося до вас, діти, за допомогою. Нам загрожує небезпека: забруднення повітря та води, знищення всього живого на землі! Якщо ви не виконаєте завдання, які знаходяться в цьому конверті, тоді все живе може загинути!

Учитель   Ну що, діти, допоможемо?

Перше завдання – «Розминка»

-         Тварини є частиною живої чи неживої природи?

-         До тварин належать: квіти, гриби, лисиця?

-         Горобці, галки, ворони – це птахи, які відлітають чи зимують?

-         Яка із птахів перелітна: ластівка, сорока, ворона?

-         Собака, кіт, білка – яка з цих тварин зайва? І чому?

-         Яка із цих пташок не має гнізда: ластівка, лелека, зозуля?

-         Які із цих квітів перші квітнуть: підсніжник, конвалія, тюльпан?

Друге завдання – «Загадки»

-         Без чого дорослі та діти не можуть прожити? (Без їжі, води, повітря)

-         Що не можна набрати у сито? (Воду)

-         Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

-         Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку. (Пролісок)

    Третє завдання – «Продовж прикмети»

-         Ластівка весну починає, а соловей…(кінчає).

-         Грак на горі – весна на…(дворі).

-         Скільки сніг не лежатиме, а …(розтаватиме). Чому?

Четверте завдання – «Чи знаєш ти?»

-         Що таке довкілля?

-         Що належить до живої природи?

-         Що у довкіллі є прекрасним?

-         Яких правил слід дотримуватися, перебуваючи у довкіллі?

Вчитель: Світ навколо тебе дуже цікавий та привабливий і ти живеш у ньому, як у рідному домі, бо ти теж частинка цієї природи. А щоб тобі було затишно і добре, треба поводити себе мудро, оберігати довкілля, бо без нього ми не можемо жити. Треба допомагати природі відновлювати свої сили. І ти це можеш зробити, а саме (я називаю, що ви можете зробити, а ви кажете чому):

1. Посади деревце. (щоб очищувалося повітря).

2. Посій квіточку. (щоб радувала твій зір).

3. Розчисти джерельце. (воно чекає твоєї допомоги).

4. Зроби з татусем шпаківницю. (для пташок).

5. Змайструй годівницю. (для пташок на зиму).

6. Не спалюй опале листя. (воно забруднює повітря).

7. Не мий машину біля водойм. (це забруднює воду).

8. Не кидай сміття де тобі захотілось. ( це засмічує землю).

9. Люби цей світ. (він чекає твоєї доброти ласки і любові).

Вчитель   Давайте разом складемо правила поведінки на природі

«Буду я природі другом»

-         Не ламай гілля дерев і кущів

-         Не зривай квітів

-         Не лови метеликів, джмелів, бабок та інших комах

-         Не руйнуй мурашники

-         Не лови диких тварин і не принось їх додому

-         Не залишай вогонь у лісі

-         Не кричи у лісі

 

Елементи тренінгу

Вчитель Світ навколо вас, діти, дуже привабливий та цікавий, і ви живете у ньому, як у рідному домі, бо ви – теж частина цієї природи. А щоб вам було тут затишно і добре, треба поводити себе мудро й оберігати довкілля, бо без нього не зможемо жити. Треба допомагати природі. Що ви можете корисного зробити і як ви можете допомогти природі, напишіть на своїх відбитках рученят.

    

Вчитель   А зараз діти проведемо гру «Як зберегти природу».

1. Якщо ти не нариваєш великих букетів квітів, то сплесни в долоні над головою.

2. Якщо ти ніколи не залишаєш сміття в лісі, то топни ногою.

3. Якщо ти не ламаєш гілок дерев, то підстрибни.

4. Якщо ти саджаєш і доглядаєш квіти, дерева, кущі, то підніми руку.

5. Якщо тобі подобаються квіти – посміхнися.

6. Якщо ти підібрав приблудне кошеня, то простягни руку вперед.

Якщо ти переконаний, що треба кожній людині піклуватися про природу, про все живе – простягни руки своїм сусідам і візьми їх за руки. Давайте ось так, як ви взялися дружньо за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу землю блакитною і зеленою.

Учень   А краса живе в усьому

             На землі і в небесах:

             В світі сонечка ясного,

             У замріяних лісах,

             У степу, на хлібній ниві,

             Там, де пташка п’є росу…

             І, щоб ви були щасливі,

             Вчіться бачити красу.

             Вчіться бачити і чути

             Пташку в хорі веснянім,

             І для себе світ відкрити,

             І себе знайти у нім.

 

Учень   Ріки і гори, моря і поля –

             Це наша рідна, прекрасна Земля,

             Будь їй ти другом, люби, бережи,

             Приклад в усьому всім покажи.

 

Учень   Квіти хай квітнуть, співають пташки,

             Хай всіх привітно стрічають стежки.

             Кожна стежина в майбутнє веде –

             Там радість і щастя чекають тебе.

ІV. Підведення підсумків

Вчитель     А завершити наш захід хочеться словами видатного педагога В. Сухомлинського, які, я сподіваюся, ви запам’ятаєте на все життя: «Ти лишень придивись, запам’ятай, добре вивчи, пізнай природу – це для тебе потрібно. Щоб не блудив ти у цьому світі, а щасливо і радісно жив. І пам’ятай, що торкнутися краси можна тільки серцем».